Uniwersytet Techniczny w Graz odkrywa na nowo mosty wodne

Kiedy woda szaleje i chodzi po ścianach

Philipp Ball, wieloletni wydawca „Science”, uznanego czasopisma naukowego, stwierdził w roku 2008: "It´s embarrassing to admit it, but the stuff that covers two-thirds of our planet is still a mystery. Worse, the more we look, the more the problems accumulate: new techniques probing deeper into the molecular architecture of liquid water are throwing up more puzzles."

Tym samym uważa, że „głupio” jest przyznać nauce, że substancja, która pokrywa 2/3 naszej planety wciąż jeszcze stanowi dla nauki zagadkę. I co gorsze, im więcej wiedzy zdobywa się na temat wody, tym więcej powstaje pytań ….

Mgr inż. Larch – Kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego w firmie GRANDERA® podejrzewa, że minie jeszcze trochę czasu, zanim nauka uzyska wystarczającą ilość podstawowej i ogólnie uznanej wiedzy na temat wody.

Im bardziej intensywnie zajmuje się tematem wody, tym bardziej jest zagadkowa i tajemnicza.

Z każdą odpowiedzią, której się poszukuje, powstają kolejne pytania.

Nie znaleziono przecież żadnego modelu wyjaśniającego, który okaże się wystarczający, aby obszernie wyjaśnić fenomen wody. Nowoczesne badania wody dostarczają stale nowych okryć i stawiają tradycyjną wiedzę na głowie. Dokonano nowych obserwacji, który pod względem fizykalnym właściwie nie powinny występować …

Wszystko to pokazuje most wodny z pełną dokładnością: pomimo, że fenotyp mostu wodnego i jego cechy są bardzo dokładnie znane, nie ma żadnej uznanej teorii na ten temat, która chociaż w przybliżeniu byłaby w stanie opisać ten fenomen. Podobnie jest z rewitalizacją wody GRNADERA®:

 już od 20 lat obserwuje się oddziaływanie rewitalizacji, ale nauka nie znalazła do dziś żadnej uznanej teorii, aby móc wystarczająco objaśnić ten fenomen przyrody.

Unosząca się woda

Dr Elmar Fuchs zrobił w świecie fizyki dużą sensację, kiedy w ostatnich latach wydał publikację na temat jednego z najbardziej fascynujących fenomenów wody: mostów wodnych.

Kiedy woda o wysokiej stopniu czystości, zatem wielokrotnie destylowana, zostanie umieszczone w dwóch kieliszkach pod wysokim napięciem i kieliszki będą powoli odsuwane od siebie, powstaje najpierw „iskra”. Następnie płyn zaczyna „pełzać” wzdłuż kieliszków w kierunku do góry, tworząc ostatecznie między naczyniami most wodny.

Laik zobaczy na obrazie z kamery termicznej szaloną grę miłosną. Almar Fuchs podsumowuje wynik w następujący sposób: „ W naszych eksperymentach mogliśmy pokazać, że woda przepływa przez most w obu kierunkach.” Tym samym interdyscyplinarnej grupie naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Graz, w Austrii, składającej się z  chemików, fizyków, elektrotechników, udała się naukowa sensacja.

Po tym, jak dr Emar Fuchs zaprezentował swoje odkrycia w 2006 roku na Międzynarodowej Konferencji Badania Wody w Moskwie, jawne zainteresowanie mostem wodnym było nie do zatrzymania. 

„Wetsus” – znane międzynarodowe Centrum Kompetencji i Studiów nad Stałym Zarządzaniem Wodą w Holandii zwróciło uwagę na nowe ustalenia dotyczące wody i mianowało Fuchsa kierownikiem Grypy Badawczej, która przy zastosowaniu najnowocześniejszej techniki pomiarowej ma dalej przybliżyć się do tego fenomenu.

Oprócz tego, wiele uznanych czasopism naukowych, m.in. „Nature”, opublikowało raporty na temat sensacyjnego odkrycia. Nawet europejski Urząd ds. Przestrzeni Kosmicznej ESA okazał swoje najwyższe zainteresowanie i chce wiedzieć, w jaki sposób ten fenomen zachowa się w pomieszczeniu ze stanem nieważkości (kosmos). Dlatego dr Fuchs odtworzył model w locie parabolicznym ESA  i obecnie pracuje nad tym, aby odtworzyć jego lot w kosmosie.

Woda z nieznaną strukturą wewnętrzną?

Niewyobrażalne, ale prawdziwe;  w doświadczeniu dr Fuchsa woda pokonuje odległość do 25 milimetrów będąc pod napięciem elektrycznym 25.000 Volt. W tym czasie woda pokazała całkiem inne cechy pod względem gęstości i struktury.

Przy pomocy kamery o wysokiej prędkości oraz lasera femtosekundowego odkryto, że woda oprócz znanej dotychczas „luźnej” i „stałej” struktury, może tworzyć kolejne struktury. Wkroczono niejako na „ziemię niczyją”, między  to co „luźnym” a to co „stałym” (płynnym i stałym) i obalono tym samym klasyczną wiedzę na temat wody. Nowo wynaleziona struktura w wodzie jest wyraźną wskazówką, że w wodzie panują dynamiczne stany.

Czy jesteśmy jeszcze na początku badań wody?

Tu wydaje się koło zamyka bardzo upokarzająca opinia wielkiego naukowca:

„To, co wiemy, jest jedną kroplą, czego nie wiemy – to ocean” (Sir Issac Newton, 1643-1727)

Ciekawe filmy:

Most wodny/ Floating Water Bridge – Jak zakochana woda skacze przez kieliszek

Most wodny/ Floating Water Bridge – Niewyobrażalne ale prawdziwe – woda pokonuje odległość do 25 milimetrów

Most wodny/ Floating Water Bridge – Sensacyjne odkrycie obala całą dotychczasową naszą wiedzę o wodzie

Nasza wiedza to jedna kropla ….  3Sat – Wyniki nowych badań wody

  • Johann Grander Sen.

    (1930 - 2012)

    "Sztuczne mikrofale zakłócają ziemską naturę"

Biuletyn Informacyjny

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj wyłączny dostęp do interesujących informacji.

Klikając przycisk „Zapisz się teraz”, wyrażasz zgodę na nasze .
×
×
 
Chcesz mieć najlepszą wodę w swoim domu?

Nasi eksperci ds. Wody z przyjemnością udzielą bezpłatnych i niezobowiązujących konsultacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną ofertę dla najwyższej jakości wody prosto z Twojego kranu.